Co godzinę za powodu malarii umiera 50 dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Kluczowe znaczenie w walce z malarią ma ochrona kobiet w ciąży

25 kwietnia 2015 r. – Każdego dnia 1200 dzieci umiera z powodu malarii. To 50 dzieci co godzinę.

W Światowym Dniu Walki z Malarią UNICEF alarmuje i przypomina, że dzieci poniżej 5. roku życia stanowią 78% ofiar tej śmiertelnej choroby. Malaria zabija rocznie ponad 456 000 dzieci.

Od 2000 r. liczba zgonów dzieci z powodu malarii zmalała o 40%. Jednak śmierć niemal pół miliona dzieci rocznie przypomina nam, że bez podjęcia dalszych działań ta choroba pozostanie dla nas wyzwaniem na długie lata,powiedział dr Mickey Chopra, Dyrektor UNICEF ds. Zdrowia.  

Między rokiem 2001 a 2013, dzięki odpowiedniej profilaktyce, diagnozie i leczeniu, udało się uratować życie 4,3 mln ludzi na całym świecie, głównie w rejonie Afryki Subsaharyjskiej. To ogromny sukces, ale wiele jeszcze pozostaje do zrobienia.

Kluczowe znaczenie w walce z malarią ma ochrona kobiet w ciąży. Szacuje się, że co roku choroba ta przyczynia się do śmierci 10 000 ciężarnych kobiet i 20 000 dzieci poniżej pierwszego roku życia. Strategia zapobiegania chorobie jest prosta i niedroga. Cztery dawki leku chroniącego przed malarią kobietę w ciąży kosztują w sumie mniej niż 50 centów, a moskitiera nasączona środkiem odstraszającym komary to koszt zaledwie 5 dolarów (łącznie z transportem).

Infografika Malaria

Teoretycznie wraz ze wzrostem zamożności kobieta powinna mieć łatwiejszy dostęp do profilaktyki. Niestety, niezależnie od swojej zasobności portfela, większość ciężarnych kobiet mieszkających w państwach, w których występuje malaria nie jest objęta leczeniem profilaktycznym. 70% zamożnych i 80% ubogich kobiet nie jest otoczonych opieką w czasie ciąży.

Każda kobieta w ciąży powinna mieć dostęp do leczenia niezależnie od jej statusu społecznego, zamożności i miejsca, w którym żyje. Śmierci z powodu malarii możemy zapobiec. Jednak jest to zadanie dla nas wszystkich: rządów państw, społeczności międzynarodowej, pracowników służby zdrowia i Darczyńców. Żadne dziecko nie powinno umrzeć z powodu malarii, dodaje dr Chopra.

W Światowym Dniu Walki z Malarią UNICEF podaje, że w 2013 r. odnotowano niemal 200 mln przypadków malarii. Z jej powodu zmarło 584 000 osób. W samej Afryce Subsaharyjskiej wyeliminowanie tej choroby pozwoliłoby zaoszczędzić nawet 270 mld dolarów.

Wesprzyj UNICEF w walce z malarią – za pomocą naszej strony przekaż darowiznę. Twoja pomoc ratuje życie dziecka.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej