Klęska głodu w Jemenie zagraża milionom dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska Klęska głodu w Jemenie zagraża milionom dzieci

© UNICEF/Bahless

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Sekretarz Generalny ONZ określił sytuację w Jemenie jako prawdopodobnie największą klęskę głodu od dziesięcioleci. Ryzyko dla życia dzieci jest większe niż kiedykolwiek.

Sygnały o tragicznych realiach i sytuacji w tym kraju docierają do nas od dawna.

Ponad 12 milionów dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej.

Tylko w tym roku, w niektórych regionach kraju, wskaźniki ostrego niedożywienia wzrosły o 10%, osiągając rekordowy poziom.

Niemal 325 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia i walczy o przetrwanie. 

Ponad 5 milionów dzieci jest zagrożonych cholerą i chorobami biegunkowymi. 

Skrajne ubóstwo, dziesięciolecia zacofania gospodarczego oraz ponad pięć lat nieustającego konfliktu, naraziły dzieci i ich rodziny na przemoc i choroby. Pandemia COVID-19 pogłębiła kryzys, prowadząc do nieuchronnej katastrofy.

Jemen to kraj nękany przez przemoc, ból i cierpienie. Gospodarka jest w rozsypce. System opieki zdrowotnej od lat jest na skraju upadku. Niezliczone szkoły, szpitale, wodociągi i kluczowa publiczna infrastruktura zostały zniszczone podczas walk. Szokuje brak respektowania międzynarodowego prawa humanitarnego.

UNICEF działa w Jemenie od dziesięcioleci. W ostatnich latach poszerzyliśmy naszą obecność, aby przyspieszyć działania związane z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla milionów dzieci, ratowaniem życia i pomocą w łagodzeniu cierpienia. 

Nie możemy jednak tak trwać w nieskończoność. Wszystkie strony konfliktu muszą trzymać dzieci z dala od przemocy i umożliwić swobodny dostęp do pomocy. To ich obowiązek wynikający z międzynarodowego prawa humanitarnego.

UNICEF na początku roku apelował o 535 milionów dolarów na pomoc dla Jemenu. Obecnie brakuje ok. 300 milionów dolarów, aby nieść pomoc dzieciom w tym kraju.

Sama pomoc humanitarna nie zakończy klęski głodu ani kryzysu w Jemenie. Kluczowe znaczenie ma zawieszenie broni, wsparcie gospodarki i zwiększenie zasobów.

Nie ma czasu do stracenia. Dzieci w Jemenie potrzebują pokoju. Zakończenie brutalnego konfliktu to jedyny sposób na zapewnienie najmłodszym bezpiecznego dzieciństwa, możliwości rozwoju potencjału i odbudowę kraju. 

###

UNICEF Polska prowadzi kampanię „Pomoc dla Jemenu” i apeluje o wsparcie poprzez stronę unicef.pl/jemen. Każdy może pomóc, przekazując darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Akcję wspiera Maciej Orłoś.

Zobacz również

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS Sp. z o.o. przedłużyła udział w programie „Firma z Sercem”. Wspólnie z UNICEF Polska dba o to, aby każde dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, ciesząc się pełnym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Więcej
Wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Jakiej Europy chcą dzieci? Sprawdź wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Konflikty zbrojne oraz zdrowie psychiczne – to obszary, z którymi wiążą się najpoważniejsze obawy dzieci i młodzieży w Unii Europejskiej. Znamy wyniki ankiety Europe Kids Want 2024, która została opracowana we współpracy z dziećmi i dotyczyła najważniejszych dla nich tematów.

Więcej
UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Współczesna dynamiczna i złożona rzeczywistość gospodarcza coraz częściej pokazuje, że efektywnie prowadzony biznes powinien brać pod uwagę także kwestie społeczne i humanitarne. O wzajemnych benefitach dobrze zbudowanych i starannie prowadzonych relacji sektora pozarządowego oraz świata biznesu mówić będzie Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Więcej