Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN05212_Med-Res

Oświadczenie Babatunde Osotimehin, Dyrektora Generalnego UNFPA oraz Anthony’ego Lake’a, Dyrektora Generalnego UNICEF 

Nowy Jork, 6 lutego 2017 r. – Okaleczanie żeńskich narządów płciowych nieodwracalnie uszkadza ciało i powoduje rozdzierający ból. Jest też źródłem traumy, która może trwać przez całe życie.

Zabieg zwiększa ryzyko komplikacji w trakcie ciąży i okołoporodowych, które zagrażają życiu zarówno matki, jak i dziecka.

Praktyka okaleczania zewnętrznych narządów płciowych odzwierciedla niski status kobiet i dziewcząt oraz utrwala nierówność płci i wzmacnia błędne koło dyskryminacji.

W ostatnich latach udało się wiele osiągnąć w kierunku zniesienia tej brutalnej praktyki. Mimo to, tylko w tym roku miliony dziewcząt na świecie będą zmuszone do poddania się obrzezaniu. Wiele z nich ma mniej niż 15 lat. Obecnie na świecie żyje niemal 200 mln kobiet i dziewcząt, których zewnętrzne narządy płciowe zostały okaleczone.

W 2016 r. w celu wyeliminowania obrzezania dziewcząt, UNICEF i UNFPA (Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych) współpracowały z ponad 8,4 mln ludzi. 2900 społeczności zadeklarowało porzucenie tej praktyki.

UN05209_Med-Res

W 2017 r. musimy zrobić wszystko, aby przyspieszyć tempo zmian. Rządy państw powinny przyjąć rozwiązania prawne chroniące kobiety i dziewczęta oraz zakazujące praktyki obrzezania. Należy również zwiększyć dostęp rodzin i społeczności do informacji o szkodliwych konsekwencjach obrzezania oraz korzyści płynących z zakończenia tej praktyki.

Uczyńmy wszystko, aby nasze pokolenie zakazało okaleczania żeńskich narządów płciowych. W ten sposób przyczynimy się do stworzenia zdrowszego, lepszego świata dla wszystkich.

Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych jest obchodzony corocznie 6 lutego. Celem obchodów jest zwiększenie świadomości na temat brutalnej praktyki obrzezania kobiet i dziewcząt, która zagraża ich życiu i zdrowiu.

###

O UNFPA

Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA) robi wszystko, aby na świecie: każda ciąża była chciana, każdy poród bezpieczny, a każda młoda osoba mogła rozwinąć swój pełen potencjał.

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej na stronie: www.unicef.pl

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej