Oświadczenie UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN010698_Med-Res

Genewa, 8 marca 2016 r. – W związku ze szczytem Unii Europejskiej i Turcji, UNICEF przypomina, że władze w całej Europie, na Bałkanach i w Turcji w zakresie opieki nad dziećmi uchodźców i migrantów powinny kierować się podstawową zasadą humanitarną: „nie szkodzić”.

UNICEF jednocześnie przypomina państwom o ich odpowiedzialności i obowiązkach:

  • Przede wszystkim należy zagwarantować dzieciom prawo do ubiegania się o międzynarodową ochronę
  • Dzieci nie powinny być zawracane, jeśli zagraża im aresztowanie, przymusowe wcielenie do sił zbrojnych, handel ludźmi i wykorzystanie
  • Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom uciekającym przed wojną, należy wdrożyć odpowiednie działania, w tym umożliwić łączenie rodzin, tak, aby dzieci (szczególnie pozostające bez opieki) nie szukały pomocy przemytników lub handlarzy ludźmi

Obecna tragiczna sytuacja na granicy Grecji i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii jest nie do zaakceptowania szczególnie dla dzieci, które stanowią obecnie większość osób przebywających na północnej granicy Grecji, w Idomeni.

Dzieci już wycierpiały bardzo wiele. Uciekają przed wojną i konfliktami pokonując niebezpieczną drogę.

Teraz są zmuszone do spania na otwartej przestrzeni bez dostępu do podstawowych usług. Są niepewne, czy mogą iść dalej czy będą zmuszone do powrotu.

Dzieci bez opieki są bardziej narażone na ryzyko wykorzystania przez przemytników. Dlatego ich prawa powinny być na pierwszym miejscu.

UNICEF jest gotowy wesprzeć rząd Grecji w znalezieniu natychmiastowych rozwiązań dla dzieci uchodźców i migrantów.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej