UNICEF apeluje o ochronę dla dzieci uchodźców i migrantów w Grecji

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN03112_Med-Res

Genewa, 6 kwietnia 2016 r. – W ramach porozumienia Unii Europejskiej i Turcji rozpoczął się proces powrotu uchodźców i migrantów z Grecji do Turcji. UNICEF przypomina o obowiązku objęcia opieką i ochroną wszystkich dzieci. Kraje decydując o przyszłości dzieci powinny wnikliwie rozpatrzyć każdy przypadek.

UNICEF z zadowoleniem przyjmuje nowe greckie prawo, które weszło w życie 4 kwietnia. Na jego mocy niektóre grupy, w tym: dzieci rozdzielone z rodzinami i podróżujące bez opieki, dzieci z niepełnosprawnością, kobiety ciężarne i te, które w ostatnim czasie urodziły dzieci, są zwolnione z „wyjątkowych procedur granicznych” lub przymusowych powrotów. Jednak wiele pozostaje do zrobienia.

Obecnie ponad 22 000 dzieci uchodźców i migrantów jest przetrzymywanych w Grecji. Odkąd porozumienie weszło w życie, ich przyszłość jest niepewna.

UNICEF apeluje, aby przy podejmowaniu decyzji na pierwszym miejscu był zawsze najlepszy interes każdego dziecka. Ich podstawowe potrzeby powinny być w pełni zaspokojone, w tym odpowiednie zakwaterowanie, opieka medyczna i ochrona przed wykorzystaniem i nadużyciem.

Dzieci mają szczególne powody, aby domagać się międzynarodowej ochrony. Są zagrożone przymusowym wcieleniem do sił zbrojnych i wczesnymi małżeństwami. Komisja Europejska wymaga, aby powroty były realizowane zgodnie z międzynarodowym i europejskim prawem.

Każda decyzja dotycząca dziecka, czy to nastolatka czy młodszego dziecka, posiadającego rodzinę czy nie, powinna być podjęta mając na uwadze najlepszy interes tego dziecka, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. Uchodźców i Migrantów w Europie.

Dzieci powinny zostać wysłuchane. Podjęta pospiesznie decyzja o powrocie może prowadzić do powrotu w miejsce, gdzie rządzi strach i przemoc. Dzieci, niezależnie od tego skąd pochodzą, muszą mieć cały czas zapewniony dostęp do podstawowych usług, dodała.

Objęcie opieką dzieci pozostających bez opieki lub rozdzielonych z rodzicami jest na granicy możliwości Grecji. Z braku miejsc noclegowych wiele dzieci obejmowanych jest „aresztem prewencyjnym”, co de facto oznacza przetrzymywanie ich w zamknięciu przez coraz dłuższy czas.

UNICEF jest zaniepokojony informacjami o przetrzymywaniu dzieci ze względu na ich status migracyjny. Ucieczka przed wojną nie jest przestępstwem, mówi Poirier.

Samotne i rozdzielone z opiekunami dzieci należą do najbardziej zagrożonej grupy. Stanowią około 10% wszystkich uchodźców i migrantów w Grecji. Ich liczba wynosi około 2 tysięcy, jednak te statystyki nie są pełne. Pomiędzy styczniem i połową marca 2016 roku zostało zarejestrowanych 1 156 takich dzieci (wzrost o 300% w stosunku do takiego samego okresu w 2015 r.)

Partnerzy UNICEF monitorują pierwsze powroty do Turcji z greckich wysp. UNICEF współpracuje z rządem Turcji w celu zapewnienia odpowiedniej pomocy humanitarnej. W Turcji mieszka obecnie około 2,7 mln uchodźców z Syrii. UNICEF niesie pomoc dzieciom - uchodźcom z Syrii, a także ich rodzinom od 2012 roku. W ubiegłym roku, we współpracy z rządem tureckim i innymi organizacjami objął opieką ponad 400 tysięcy syryjskich dzieci.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej