UNICEF i WHO apelują o przeprowadzenie akcji szczepień na Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci bawiące się na podwórku, Ukraina.

Kijów, Kopenhaga, Genewa, 9 października 2015 r.  - Sześć tygodni po zidentyfikowaniu przypadków zachorowań na polio na Ukrainie, UNICEF i WHO zaapelowały o przeprowadzenie ogólnokrajowej akcji szczepień.

1 września Ministerstwo Zdrowia Ukrainy potwierdziło dwa przypadki polio. Zachorowały dzieci mieszkające w obwodzie zakarpackim, w południowo-zachodniej części Ukrainy. Dzieci, w wieku 10 miesięcy i 4 lat, nie były zaszczepione.

Wirus może rozprzestrzenić się w kraju, stanowiąc zagrożenie dla 1,8 miliona dzieci. Dlatego UNICEF i WHO zaapelowało o przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji szczepień przeciwko polio.

Międzynarodowe wytyczne wskazują, że już jeden przypadek polio może spowodować rozprzestrzenienie się choroby i wymaga natychmiastowego działania. Polio rozwija się bardzo szybko. Niski poziom wyszczepialności dzieci na Ukrainie zagraża ich zdrowiu, a ew. rozprzestrzenianie się choroby może zostać powstrzymane dzięki kampanii szczepień, podczas której dzieci otrzymają 3 dawki doustnej szczepionki przeciwko polio. Takie działanie są zgodne z zaleceniami Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative). UNICEF, dzięki wsparciu rządu Kanady, zapewnił 3,7 miliona dawek szczepionki przeciwko polio. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że szczepionki są całkowicie bezpieczne i gotowe do użycia.

Im dłużej pozwolimy na to, aby wirus polio był obecny na Ukrainie, tym większe ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Apelujemy do decydentów i pracowników służby zdrowia na Ukrainie o podjęcie natychmiastowych działań i szczepienie wszystkich dzieci, co pozwoli zahamować rozprzestrzenianie się wirusa, powiedziała Zsuzsanna Jakab, Dyrektor Regionalny WHO w Europie.

Od 19 lat na Ukrainie nie odnotowano nowych przypadków tej choroby. Potwierdzone w ostatnim czasie przypadki polio są alarmujące i potwierdzają konieczność objęcia szczepieniami wszystkich dzieci.

Władze rządowe są odpowiedzialne za ochronę dzieci przed tą wyniszczającą chorobą. Cieszę się, że w chwili obecnej 70% matek na Ukrainie jest świadomych korzyści, jakie niosą ze sobą szczepienia dzieci. Dlatego akcje szczepień powinny się rozpocząć już dziś, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Dyrektor Regionalny UNICEF.

Ukraińscy liderzy polityczni powinni podjąć wszelkie wysiłki na rzecz ochrony dzieci przed polio. Apelujemy o wsparcie ogólnokrajowej akcji szczepień. Kampania ta ochroni dzieci przed chorobą, paraliżem, a nawet śmiercią.

UNICEF i WHO są pełnej gotowości, aby wesprzeć akcję szczepień.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej