UNICEF: od 2013 r. ponad 1000 dzieci zostało porwanych przez Boko Haram w północnowschodniej Nigerii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0123828

Cztery lata po porwaniu dziewcząt w Chibok, UNICEF apeluje o uwolnienie dzieci i natychmiastowe zakończenie ataków na szkoły 

Abudża/Dakar/Nowy Jork, 13 kwietnia 2018 r. – Od 2013 r. ponad 1000 dzieci zostało porwanych przez Boko Haram w północnowschodniej Nigerii. Mijają właśnie 4 lata od uprowadzenia 276 dziewcząt ze szkoły w Chibok. Sto z nich jest nadal przetrzymywanych przez Boko Haram. UNICEF apeluje o ich uwolnienie i powrót do swoich rodzin.

Czwarta rocznica porwania dziewcząt w Chibok przypomina nam, że dzieci w północnowschodniej Nigerii wciąż są atakowane na ogromną skalę, powiedział Mohamed Malick Fall, przedstawiciel UNICEF w Nigerii. Najmłodsi są regularnie atakowani i narażeni na przemoc w swoich domach, szkołach i miejscach publicznych. 

Ostatni atak na szkołę w Dapchi, w którym zginęło 5 dziewcząt jest przykładem na to, że w północnowschodniej części kraju dzieciom pozostało już niewiele bezpiecznych miejsc. Nawet szkoły nie są wolne od przemocy.

Te powtarzające się ataki na dzieci w szkołach są nie do przyjęcia, powiedział Fall. Dzieci mają prawo do edukacji i ochrony, a szkolna klasa musi być miejscem, gdzie są bezpiecznie.

UN0126114

Od początku konfliktu w północnowschodniej Nigerii (niemal dziewięć lat temu), co najmniej 2295 nauczycieli zostało zabitych, a ponad 1400 szkół zniszczonych. Większość z tych szkół nie została ponownie otwarta z powodu rozległych zniszczeń lub braku bezpieczeństwa.

Władze Nigerii zobowiązały się, aby uczynić szkoły bardziej bezpiecznymi i odpornymi na ataki. UNICEF wspiera władze we wprowadzeniu w życie „Deklaracji Bezpiecznych Szkół”. W Deklaracji Nigeria zobowiązuje się chronić szkoły i uniwersytety przed przemocą i wykorzystaniem militarnym w czasie konfliktu zbrojnego.  

UNICEF apeluje o zakończenie ataków na szkoły i łamania praw dzieci.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej