UNICEF pomógł w uwolnieniu 145 dzieci-żołnierzy w Sudanie Południowym

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI178987_Med-Res

Pibor, Sudan Południowy, 26 października 2016 r. – 145 dzieci zostało dziś uwolnionych przez grupy zbrojne w Sudanie Południowym. To największa liczba od 2015 r., kiedy uwolniono 1775 dzieci.

Mamy nadzieję, że po dzisiejszym uwolnieniu będą następowały kolejne. Chcemy, aby wszystkie dzieci, które wciąż przebywają w szeregach grup zbrojnych mogły wrócić do swoich rodzin. To około 16 000 dzieci, powiedział Mahimbo Mdoe, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym.

Dzieci przeszły badania medyczne i otrzymały cywilne ubrania. Dopóki ich rodziny nie zostaną odnalezione, dzieci będą przebywały w ośrodku tymczasowym, gdzie otrzymają wsparcie psychologiczne i niezbędną opiekę. Po dołączeniu do swoich bliskich, dzieci otrzymają pakiet pomocy żywnościowej, który wystarczy dla całej rodziny na co najmniej 3 miesiące. Jako wsparcie dla gospodarstwa domowego, rodziny otrzymają również żywy inwentarz.

Dzieci w Sudanie Południowym potrzebują bezpieczeństwa, ochrony i szans na lepszą przyszłość. Naszym priorytetem jest włączenie ich w system edukacji, dodaje Mdoe.

W Sudanie Południowym trwa konflikt. Na terenie całego kraju UNICEF regularnie identyfikuje przypadki rekrutacji dzieci do grup zbrojnych. Apelujemy do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego i zakończenie rekrutowania dzieci, a także uwolnienie wszystkich dzieci, które służą w ich szeregach.  

UNICEF szacuje, że od momentu eskalacji konfliktu w Sudanie Południowym w grudniu 2013 r., około 16 000 dzieci zostało wcielonych do sił i grup zbrojnych. Tylko od początku tego roku zrekrutowano ponad 800 dzieci. 

UNICEF współpracuje z władzami rządowymi, aby zabezpieczyć uwolnienie i reintegrację dzieci-żołnierzy oraz udzielić im niezbędnej pomocy i dać szansę na edukację. Aby zrealizować ten cel, UNICEF potrzebuje dodatkowych 4 mln dolarów. Te środki są niezbędne, aby otoczyć odpowiednią opieką nie tylko uwolnione dziś dzieci, ale także te, które zostaną uwolnione w przyszłości.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej