UNICEF, WHO: 2,4 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI182807

Nowy Jork/Genewa, 30 czerwca 2015 r. – Na świecie 1 na 3 osoby, czyli 2,4 mld nie ma dostępu do sanitariatów, wynika z najnowszego raportu UNICEF i WHO„Progress on Sanitation and Drinking Water”. Brak poprawy w dostępie do urządzeń sanitarnych stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci. Ten problem dotyczy przede wszystkim Azji Południowej i Afryki Subsaharyjskiej.

Jedynym sposobem na osiągnięcie trwałej poprawy, jest skoncentrowanie się na nierównościach w dostępie do urządzeń sanitarnych, powiedział Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych (WASH). Do tej pory najpierw najbogatsi uzyskiwali dostęp do sanitariatów, a dopiero później najubożsi. Jeśli chcemy, aby do 2030 r. dostęp do urządzeń sanitarnych był powszechny, musimy zacząć w pierwszej kolejności od osób gorzej sytuowanych.

Od 1990 r. 2,6 mld ludzi uzyskało dostęp do źródeł wody pitnej. To jedno z największych osiągnięć społeczności międzynarodowej. 91% ludzi na świecie może już korzystać z wody pitnej, a ten odsetek wciąż rośnie. Przykładowo, w Afryce Subsaharyjskiej dostęp do wody pitnej uzyskało 427 mln ludzi – to średnio 47 000 osób każdego dnia przez 25 lat.   

Dziś, mniej niż 1000 dzieci poniżej 5. roku życia umiera każdego dnia z powodu chorób biegunkowych, które są związane ze złymi warunkami sanitarno-higienicznymi. 15 lat temu było to ponad 2000 dzieci dzienne.

Z drugiej strony, poprawa w dostępie do sanitariatów została zahamowana, m.in.: z powodu braku odpowiednich kampanii upowszechniających zasady podstawowej higieny. Mimo że od 1990 r. około 2,1 mld ludzi na świecie uzyskało dostęp do urządzeń sanitarnych, obecnie zaledwie 68% światowej populacji może korzystać z sanitariatów. To o 9% mniej niż zakładano w jednym z Milenijnych Celów Rozwoju.

Dopóki wszyscy ludzie nie będą mieli dostępu do urządzeń sanitarnych, dopóty jakość dostarczanej wody będzie zagrożona i zbyt wiele osób nadal będzie umierać z powodu chorób biegunkowych, powiedziała dr Maria Neira, dyrektor departamentu zdrowia publicznego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

7 na 10 osób, które nie mają dostępu do sanitariatów mieszka na wsi. Dlatego tak ważna jest poprawa w dostępie do urządzeń sanitarnych, szczególnie na obszarach wiejskich,dodała dr Neira.

Według UNICEF i WHO, aby zapewnić powszechny dostęp do wody i urządzeń sanitarnych, należy:

  •  zlokalizować konkretne obszary, na których dostęp społeczności lokalnej do urządzeń sanitarnych jest ograniczony;
  •  skoncentrować się na umożliwieniu dostępu do sanitariatów osobom najuboższym, mieszkającym na obszarach wiejskich;
  •  zastosować nowoczesne technologie, aby zapewnić najuboższym społecznościom dostęp do sanitariatów;
  •  poprawić warunki sanitarne i higieniczne szczególnie w domach, szkołach i ośrodkach zdrowia.

###

Pełny tekst raportu „Progress on Sanitation and Drinking Water”: http://www.wssinfo.org/

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej